Jurnalist german, reținut în Venezuela, acuzat de spionaj și revoltă
Un jurnalist german, aflat pe teritoriu venezuelez, a fost arestat pe motiv că ar fi luat parte în acțiuni de spionaj și revoltă.
Autortitățile din Venezuela l-ar fi ridicat pe Billy Six în urmă cu mai mult de trei săptămâni, din camera sa de hotel. Principala probă împotriva jurnalistului – care scrie pentru o publicație germană de dreapta – este o poză realizată de acesta, în care poate fi văzut de aproape președintele Nicolás Maduro.
Tatăl ziaristului, Edward Six, spune că fiul său ”n-a atins niciodată de o armă, nu s-a alăturat niciodată unor demonstrații”. „El a fost pe stradă, a vorbit cu toți acești oameni normali, le-a pus întrebări și le-a pus pe internet”, a mai spus bărbatul.
Six se afla în Venezuela pentru a investiga ”traficul de droguri, contrabanda cu combustibil și bunuri strategice, traficul de ființe umane și chiar exodul venezuelenilor”, conform reprezentantului grupului de activism Espacio Público, Gerardo Morón.
Oficialii germani nu au avut acces la jurnalist până acum, și nici Guvernul Venezuelei n-a făcut precizări.

Articole asemănătoare
Co-fondator WhatsApp: „Am vândut viața privată a user-ilor pentru un profit mai mare”. Cum îi răspunde un oficial Facebook
Piața Obor, în paginile Financial Times: „Cumpăr o salată frumoasă, untoasă. Nu există salată în Anglia în zilele noastre”
Plahotniuc și Șor, sancționați de SUA. Ar fi fost implicați într-o campanie de influență a Rusiei
Președintele Lukoil a murit după ce a căzut de la o fereastră. Istoria Rusiei privind defenestrarea
Al Jazeera va lansa un serviciu media orientat către publicul conservator american