Rusia vrea să pedepsească cu 15 ani de închisoare răspândirea informațiilor ”false” despre armată
Moscova își continuă eforturile de a reduce la tăcere orice referire la războiul declanșat de Rusia în Ucraina. Cea mai recentă încercare se referă la răspândirea intenționată a informațiilor ”false” despre armată.
Camera superioadă a Dumei de Stat a aprobat, în decursul zilei de vineri, un proiect de lege care prevede pedepsirea cu 15 ani de închisoare a persoanelor care se abat de la linia oficială a Moscovei, conform Reuters.
Deși legea nu este încă adoptată, mai este necesară doar semnătura lui Vladimir Putin pentru ca aceasta să intre în vigoare. Proiectul va permite autorităților să aresteze jurnaliștii și protestatarii care au vorbit în spațiul public despre invazia rusă neprovocată.
Începând cu 24 februarie, Kremlinul a încercat să țină ascunse informațiile conform cărora Rusia a stârnit un război în Ucraina. Printre măsurile adoptate se numără inclusiv presarea unor instituții media independente să se închidă. Una dintre acestea este Rain TV.

Articole asemănătoare
Când insuccesul nu mai e o opțiune, Facebook devine ,,pământul făgăduinței”
Ce riști dacă deschizi un cont pe Facebook cu numele altuia
Aplicația ISU care poate salva vieți
Trump, gafă voită pe Twitter. Președintele american a postat o poză falsă, în care premiază un câine militar
Iran eliberează 70 de mii de deținuți, din cauza epidemiei de coronavirus. Nu e clar dacă se numără și jurnaliști printre aceștia