
Recomandare pentru jurnaliști de la Google: telefonul Android poate deveni cheie fizică de securitate
Până acum, experții în securitate au dezvoltat un sistem de autentificare – în doi pași – destul de eficient, dar care nu garantează în totalitate siguranța. Incertitudinea actualului mod de login vine și din discrepanța dintre avansul tehnologic: în timp ce hackerii au găsit noi metode de a fura datele utilizatorilor, actualul mecanism de autentificare este învechit.
Google și-a propus să revoluționeze modul în care ne logăm, însă fără a elimini autentificarea în doi pași. Astfel, compania propune ca în loc ca utilizatorii să introducă datele și apoi să realizeze o altă operațiune (să introducă un cod trimis prin SMS sau generat automat), să-și folosească telefonul ca și ”cheie”, conform Gizmodo.
Pentru acest proces este necesar doar conectarea telefonului la un browser Chrome prin Bluetooth, făcând procesul accesibil pentru toată lumea – excepție făcând un număr redus de laptopuri mai vechi, ce nu dispun de funcția de partajare prin Bluetooth.
Deși acest tip avansat de login este deocamdată valabil doar pentru Gmail, G Suite, Google Cloud și orice alt serviciu Google Account și utilizează standardul de autentificare FIDO, compania americană Google speră ca alte site-uri s-ar putea alătura mai târziu. Totuși, serviciul de autentificare este încă in curs de certificare.
Articole asemănătoare
Un scam vechi de trei ani încă mai face victime pe WhatsApp
Capcana prietenilor și rudelor fără mască: o explicație psihologică a unor credințe false
O companie de telecomunicații ar fi fost folosită de CIA și BND pentru a spiona mai multe țări, printre care și România
Borell, de Ziua Mondială a Libertății Presei: „Forțele ruse vizează jurnaliști pentru a împiedica lumea să audă adevărul”
Kosovo nu face suficient pentru a proteja jurnaliștii de violență. Numărul atacurilor, în creștere