
Autoritățile din Rusia caută o jurnalistă, după ce a fugit din arestul la domiciliu
O jurnalistă rusă, critic vehement al invaziei ruse în Ucraina, a reușit să scape din arestul la domiciliu și acum este pe fugă.
Autoritățile au declarat-o pe Ekaterina Barabash „căutată”, după ce au luat act de dispariția sa la 13 aprilie prin intermediul unui sistem electronic de monitorizare, conform The Kyiv Independent.
Barabash fusese arestată în februarie, fiind suspectată de răspândirea de informații false despre forțele armate ruse în mai multe postări pe care le-a făcut pe rețelele de socializare. În martie 2022, ea a scris pe Facebook că Rusia a „bombardat țara” și a „ras la pământ orașe întregi”.
„(Voi) nenorociților bombardați o țară, distrugeți orașe întregi, ucideți sute de copii, trageți fără motiv în oameni pașnici, mențineți Mariupol sub blocadă, privați milioane de oameni de o viață normală și îi obligați să plece în țări străine. Pentru ce? De dragul prieteniei cu Ucraina? Sunteți răi la scară planetară”, a scris aceasta pe Facebook.
Jurnalista a scris pentru mai multe instituții de presă, printre care Republica și serviciul rus al Radio France Internationale.
Fuga după plasarea în arest la domiciliu nu este ceva neobișnuit în Rusia, deși poate fi riscantă. Mulți disidenți folosesc această ocazie pentru a se pregăti pentru a părăsi complet Rusia – cum ar fi jurnalista TV Marina Ovsyannikova, care a protestat împotriva conflictului din Ucraina în timpul unei emisiuni în direct.
Articole asemănătoare
Tehnologia Amazon de recunoaștere facială a confundat 100 de politicieni cu persoane condamnate
Disperarea necesită o altă abordare. Lukashenko a organizat o ”masă rotundă” cu liderii opoziției din închisoare
Tensiuni între presa rusă și Financial Times, din cauza presupunerilor privind numărul de decese cauzate de COVID-19
QAnon crede că Oprah purta o brățară de urmărire în interviul cu Meghan Markle
Associated Press lansează o platformă pentru NFT-uri