
Trei editoriale despre jurnalism din presa internațională: arestarea lui Assange și cum va arăta viitorul
La începutul lunii aprilie, zvonurile privindu-l pe Assange și ridicarea imunității acestuia de către Ecuador s-au materializat. La scurt timp după ce fondatorul WikiLeaks a fost urcat în duba autorităților engleze, însemnătatea reală a momentul a început să fie dezbătută peste tot în presă: atât în Europa, cât și peste ocean.
Cazul lui Julian Assange este unul complex, care sigur primește destulă atenție. Mediastandard.ro vă prezintă două dintre punctele de vedere destul de răspândite în ceea ce-l privește pe fondatorul platformei WikiLeaks.
Nu în ultimul rând, puteți citi în cele ce urmează o recomandare făcută de NiemanLab cu privire la viitorul jurnalismului în era 5G.
- ”The Assange prosecution threatens modern journalism”, de Kenneth Roth în The Guardian
- ”Journalism’s Assange problem”, de Kathy Kiely (University of Missouri-Columbia) și Laurel Leff (Northeastern University) în The Conversation
- ”What will journalism do with 5G’s speed and capacity? Here are some ideas, from The New York Times and elsewhere”, semnat de Joshua Benton și publicat în NiemanLab.
Articole asemănătoare
Sputnik.md denaturează un sondaj care arată că românii percep Rusia drept principala amenințare
Cazul adevaruldespredaci.ro – DACOPATIE feroce și FALSIFICARE grosolană a istoriei! EXCLUSIV
După știri false, avem acum și crime false. Cazul lui Arkady Babchenko este demn de un film hollywoodian
Europenii vor ca NATO să sprijine Ucraina în fața agresiunii ruse
Propaganda rusă a intrat pe geam în România: Sputnik funcționează, dar pe alt domeniu