Cum ar putea afecta inteligența artificială viitoarele alegeri
Inteligența artificială a intervenit în ultimele alegeri parlamentare din Slovacia în ultimul moment, însă a fost doar un preambul, conform Editiadedimineata.ro.
Data viitoare, nu doar în Slovacia, va fi mult mai rău. Odată cu dezvoltarea instrumentelor de inteligență artificială așa-zis generativă, care pot crea imagini, videoclipuri sau înregistrări audio aproape la cerere, au apărut îngrijorări întemeiate cu privire la utilizarea lor improprie în situații sensibile, cum ar fi alegerile.
Alegerile parlamentare anticipate au fost primele organizate de când aceste instrumente au ajuns la îndemâna unui public mai larg. Și, așa cum mulți se așteptau, abuzul s-a întâmplat.
În cele din urmă, totuși nu la scară largă – cu siguranță potențialul lor nu s-a materializat, scrie publicația slovacă živě.
Citiți mai multe AICI.

Articole asemănătoare
EXCLUSIV Dăncilă nu știe de glumă. Rareș Bogdan comentează războiul dintre premier și Times New Roman
Un jurnalist francez ar fi dezavantajat în fața instanței, într-un caz de ultraj și revoltă
Ascensiuna extremei drepte și a mass-mediei radicale în Europa. Teme și abordări recurente
Microsoft renunță în cele din urmă la Internet Explorer, în încercarea de a-și promova noul browser
Licențele Creative Commons, o metodă ușoară de a-ți face cunoscute creațiile