Audierea lui Zuckerberg din Congresul SUA amână publicarea raportului privind încasările Facebook
Publicarea raportului privind încasările Facebook din al doilea trimestru al acestui an fiscal va fi amânată din cauza audierii lui Mark Zuckerberg în Congresul american.
CEO-ul gigantului tehnologic urmează să apară în fața Comitetului Camerei Judiciare, întâlnire care este stabilită pentru data de 29 iulie. Audierea a suferit o amânare, aceasta fiind propusă inițial pentru data de 27 iulie, arată Reuters.
Mark Zuckerberg nu va fi singurul audiat de către juriștii din Congresul Statelor Unite ale Americii. Vor mai participa și șefii Alphabet Inc. – care detine Google -, Amazon și Apple.
Întâlnirea are ca scop să determine dacă cele patru companii urmăresc în mod conștient eliminarea de pe piață a competitorilor mai mici.
Subcomitetul care se ocupă de investigație a scris că „[un] număr mic de platforme dominante, nereglementate, au o putere extraordinară asupra comerțului, comunicării și informațiilor online”.

Articole asemănătoare
Un jurnalist din SUA a fost împușcat și ucis în casa sa
Companiile AI, tot mai multe presiuni asupra Casei Albe pentru a utiliza liber conținutul protejat de drepturi de autor
Contul de YouTube al Senatului României, blocat din cauza Dianei Șoșoacă
Luptă strânsă privind rezultatele referendumului din Republica Moldova pentru integrarea europeană
Jurnaliștii străini care prezintă consecințele inundațiilor din China s-au confruntat cu ostilități din partea localnicilor