Violența, o grijă a americanilor: 80% cred că lipsa simțului civic va duce la mai multă ură
Donald Trump a reușit să se remarce prin comentariile sale controversate. A dat în anumite publicații și posturi TV, în adversarii politici, în imigranți și așa mai departe.
Cu toate astea, un nou studiu arată că majoritatea americanilor au o grijă comună: violența. Aproximativ 80% dintre cei intervievați consideră că lipsa simțului civic și tonul negativ va duce la acte de ură, conform PBS.com.
Dintre cei 79% care se arată îngrijorați sau foarte îngrijorați de aspectele menționate mai sus se numără deopotrivă democrați, republicani și persoane ce se definesc politic ca independente. Cei mai mulți sunt, însă, primii din listă (92%), urmați de cei din urmă (79%). Nouă procente mai jos se află și republicanii.

Cei mai mulți spun că vina ar purta-o liderul Statelor Unite ale Americii, Donald Trump (40%), în timp ce 29% cred că de vină ar fi presa. Pe listă se află și democrații aleși (17%) și republicanii (7%).
Citiți mai multe AICI

Articole asemănătoare
Adolescenții din România petrec aproape șase ore pe zi pe rețelele sociale în timpul verii
Jurnaliștii francezi, ținta manifestanților anti-pașaport sanitar. Doi fotoreporteri, insultaţi şi scuipaţi de protestatari
Ce spune presa internațională despre rezultatele partidelor de extremă-dreapta la alegerile europene
Albanezii, vizați de reclame TikTok pentru a fi introduși clandestin în Marea Britanie
Meta lasă în aer publicațiile partenere, în favoarea creatorilor de conținut