Viralul zilei: Guvernul României a ”mutat” Câmpia Libertății de la Blaj la Alba-Iulia
Ziua Imnului Național a venit cu o nouă gafă din parte șefei Executivului, Viorica Dăncilă, care a ”mutat” Câmpia Libertății de la Blaj la Alba-Iulia.
Greșeala s-a regăsit într-un mesaj oficial publicat pe site-ul Guvernului, semnat de prim-ministrul României. Imnul, se arată în text, „i-a mobilizat pe cei care, la 1 decembrie 1918, s-au adunat pe Câmpia Libertății de la Alba-Iulia”, dar, de fapt, evenimentul a avut loc pe Câmpul lui Horea din Alba Iulia, în timp ce Câmpia Libertății se afla la Blaj, fiind legată de momentul 1848, când s-a strigat „Noi vrem să ne unim cu țara”, conform Ziare.com.
Ulterior, mesajul a fost modificat – precizarea despre Câmpia Libertății fiind scoasă.
https://www.youtube.com/watch?v=CeY7SDp7hLw

Articole asemănătoare
Peste 500 de jurnaliști americani au fost concediați numai în ianuarie 2024
Amazon dă vina pe companiile de social media pentru eșecul eliminării recenziilor false
Studiu îngrijorător al MIT: ChatGPT dăunează abilităților de gândire critică
Marea Britanie lansează un program de urmărire a influenței maligne din partea Rusiei
Chelsea Manning se întoarce la închisoare, după ce a refuzat iar să depună mărturie în cazul lui Assange