Top 3 editoriale: valiza și excluderile din PSD
Săptămâna aceasta, subiectele se centrează – pe plan intern – pe Partidul Social Democrat și liderul acestuia, Liviu Dragnea.
Încă de sâmbătă seara se știa că ancheta anunțată de Rise Project va stârni atât clasa politică, cât și opinia publică. Subiectul a venit pe fondul tensiunilor din interiorul formațiunii politice aflate la guvernare, care s-a confruntat, în ultimul timp, cu critici din partea unora dintre membrii. Ședința CEx de luni s-a terminat cu excluderea a doi dintre ”dizidenți”.
- Ion Cristoiu vorbește, în ”Gîndul de miercuri, 7 noiembrie 2017” de pe blogul său, despre rolul pe care ancheta desfășurată de Rise Project l-ar putea avea în cariera politică a lui Liviu Dragnea.
- Victor Pițigoi scrie, în editorialul publicat miercuri dimineață pe Ziare.com (”PSD – un partid terorizat de un om”), despre monopolul pe care al treilea om în stat l-a pus asupra formațiunii sale politice.
- Ion M. Ioniță, în cel mai recent editorial al său de pe Adevărul.ro (”Valize pentru România. Câteva milioane”), pune problema impactului pe care îl au aceste scandaluri asupra societății românești. Lipsa de încredere generată de oamenii politici, spune autorul, face din ce în ce mai mulți tineri să părăsească țara.

Articole asemănătoare
Tragedia din Grecia, văzută în online-ul românesc: de la obiectivitate, la apel la rugăciuni
Iran eliberează 70 de mii de deținuți, din cauza epidemiei de coronavirus. Nu e clar dacă se numără și jurnaliști printre aceștia
Cuvântul-ortodox.ro – dezinformare, teoria conspirației și fundamentalism ortodox EXCLUSIV
O jurnalistă din Irlanda de Nord, ucisă într-un conflict între poliție și militanții naționaliști
Cine sunt cei mai populari politicieni pe Facebook