
Studiu: Migrația adolescenților de pe Facebook pe TikTok, un pericol iminent
Un studiu recent realizat și publicat de Asociația Salvați Copiii evidențiază un fapt deja cunoscut, dar de multe ori trecut cu vederea: copiii petrec foarte mult pe rețelele sociale și de cele mai multe ori ajung să interacționeze cu necunoscuți. Interacțiunea cu persoane necunoscute duce în unele cazuri la cererea de materiale pornografice, poze cu tente sexuale, șantaj și cyberbullying, relatează Ediția de Dimineață.
Deloc suprinzător este faptul că Facebook, nici nu apare în studiul realizat, deoarece este o rețea pe care generația de 12 – 18 ani aproape că nu o mai utilizează.
Motivele principale pentru care tinerii nu folosesc Facebook sunt simple și predictibile. În primul rând părinții, rudele mai în vârstă și persoanele adulte din anturajul părinților și ai familiei sunt prezenți pe Facebook.
CITIȚI MAI MULTE AICI.
Articole asemănătoare
Piața criptomonedelor suferă în continuare. Bitcoin a scăzut sub 19.000 de dolari
UE va limita amenzile către Apple și Meta pentru a evita noi tensiuni cu administrația Trump
Câteva aplicații pentru jurnaliști: Pushbullet, Transcribe, KineMaster și altele
Volumul de tranzacții cu NFT-uri scade cu 97%
Hăituit de autorități, ziarul Apple Daily din Hong Kong și-a anunțat închiderea