
Postări ale românilor marcate ca spam. Cum răspunde Facebook
Românii s-au confruntat în urmă cu două zile cu o problemă majoră: postările multor utilizatori din țara noastră au fost marcate ca spam.
Inițial, s-a crezut că a avut loc o raportare în masă din partea altor utilizatori nemulțumiți. Printre cei afectați s-a aflat și Ambasada Suediei din România, care a pierdut postarea cu asasinarea lui Gustav al III-lea, conform Playtech.ro.
Cu toate astea, nu numai românii au fost afectați. Plângeri de acest gen au fost raportate și în țările din Europa de Vest.
La momentul actual, problema a fost remediată și Facebook a răspuns solicitării formulate de Hotnews.ro, în care explică că a existat o defecțiune a sistemului: ”O eroare ne-a afectat astăzi sistemele automatizate, ceea ce a însemnat că unele postări au fost, în mod incorect, marcate ca fiind spam. Am identificat și soluția pe care o vom aplica pentru a rezolva problema. Ne cerem scuze tuturor celor afectați”.
Articole asemănătoare
Utilizatorii Netflix sunt confuzi despre noua taxă ”password sharing”
Twitter a suspendat conturile care urmăreau activitatea forțelor rusești
Facebook, acuzat că ar fi discriminat femeile și persoanele în vârstă
Editiadedimineata.ro: Sfânta Lumină va fi distribuită de preoţi şi voluntari. Un nou acord între Ministerul de Interne și Biserică
Compania JBS, atacată de hackeri săptămâna trecută, a plătit răscumpărare 11 milioane de dolari în Bitcoin