Liban acuză Israel de crime de război după ce o jurnalistă a fost ucisă într-un atac aerian

Miercuri, o jurnalistă libaneză a fost ucisă într-un atac aerian al Israelului, iar un altul a fost rănit. Libanul acuză Israelul de crime de război pentru că a deschis focul asupra celor doi jurnaliști și, de asemenea, pentru că a împiedicat acordarea de asistență medicală acestora.

Autoritățile de la Beirut afirmă că Amal Khalil, care lucra pentru ziarul libanez Al-Akhbar, și Zeinab Faraj, fotograf independent, călătoreau împreună. Când vehiculul din fața lor a fost atacat de Forțele de Apărare Israeliene (IDF), cei doi reporteri au încercat să se adăpostească într-o casă, dar au fost loviți de un atac aerian, conform BBC.

În plus, oficialii libanezi susțin că Israelul a atacat apoi o ambulanță a Crucii Roșii, împiedicând-o să ajungă la cei doi jurnaliști.

Ministerul Sănătății libanez a declarat că „acest lucru constituie o dublă încălcare flagrantă: obstrucționarea eforturilor de salvare a unei cetățene cunoscute pentru activismul său civic în mass-media și atacarea unei ambulanțe marcate clar cu emblema Crucii Roșii”.

Prim-ministrul libanez Nawaf Salam a declarat: „Atacarea jurnaliștilor, împiedicarea accesului echipelor de intervenție la aceștia și chiar atacarea din nou a locațiilor în care se află aceștia după sosirea echipelor constituie crime de război.”

De asemenea, organizația Reporteri fără Frontiere a declarat că a contactat IDF după ce Crucea Roșie a semnalat că nu poate ajunge la jurnaliști din cauza atacurilor israeliene care îi împiedicau.

Este vorba de o indiferență crudă, pe lângă ceea ce pare a fi o ucidere deliberată și țintită a unei jurnaliste”, a declarat Clayton Weimer, directorul executiv al RSF.

Pe de altă parte, Israelul a încercat să-și justifice acțiunile afirmând că cele două vehicule vizate, dintre care unul era al jurnaliștilor, „au plecat dintr-o structură militară utilizată de Hezbollah” și că unul dintre vehicule s-a apropiat de trupele israeliene într-un mod care constituia o „amenințare imediată” după ce a traversat o „linie de apărare avansată”, încălcând armistițiul.

Israelul neagă orice acuzație

Armata israeliană (IDF) a confirmat informațiile potrivit cărora doi jurnaliști au fost răniți în urma atacurilor, dar a insistat că nu împiedică alte echipe de salvare să ajungă în zonă. De asemenea, nu a confirmat decesul lui Khalil.

Comitetul pentru Protecția Jurnaliștilor (CPJ), cu sediul în SUA, a declarat că este „indignat” de moartea lui Khalil.

„Atacurile repetate asupra aceleiași locații, țintirea unei zone în care se adăposteau jurnaliști și obstrucționarea accesului medical și umanitar constituie o încălcare gravă a dreptului internațional umanitar”, a declarat Sara Qudah, directoarea regională a CPJ.

Nu este prima dată când Khalil a fost ținta acțiunilor Israelului. În 2024, Khalil a declarat că a fost ținta unei „amenințări cu moartea din partea Israelului” care o avertiza să părăsească sudul Libanului, iar raportul a ridicat „îngrijorări serioase cu privire la țintirea deliberată”, potrivit CPJ.

De la începutul ultimului război, Israelul a ucis cel puțin 2.475 de persoane, dintre care 274 de femei și 177 de copii. Au fost înregistrate peste 120 de atacuri israeliene asupra ambulanțelor și unităților medicale, iar 100 de lucrători medicali și-au pierdut viața. Atacuri similare au ucis, de asemenea, șapte jurnaliști în Liban.

Pe de altă parte, autoritățile israeliene afirmă că atacurile Hezbollah au provocat moartea a doi civili în Israel începând cu 2 martie și că 13 soldați israelieni au fost uciși în luptă în Liban.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *