Le Figaro: România, bolnavul Europei
„Bolnavul Europei nu e Polonia, nici Ungaria, ci România”, scrie profesorul român Alexandru Călinescu într-un editorial publicat de Le Figaro, unul dintre cele mai citite cotidiane din Franța.
„Nicăieri în UE, nici în Polonia, nici în Ungaria atacurile contra justiției nu sunt atât de violente, atingerile aduse libertăților nu sunt atât de grave și politicienii la putere atât de corupți ca în România. Ce se petrece la București e mult mai grav decât ceea ce atrage atenția presei europene la Varșovia și Budapesta”, scrie Călinescu.

Profesorul ieșean trece în revistă reprimarea violentă a protestului din 10 august, numind-o „un coșmar”, și o compară cu violențele minerilor din 1990 provocate de „instigarea președintelui de atunci, Ion Iliescu”.
„Momentele oribile trăite de români au avut scopul de a servi ca exemplu și avertisment”, scrie Alexandru Călinescu, adăugând că „românii așteaptă solidaritate din partea Uniunii Europene”.

Articole asemănătoare
Din ciudățeniile presei: un producător de vin s-a lăudat la TVR cu… virginitatea angajatelor
Elon Musk se alătură consiliului de conducere al Twitter și promite schimbări
UE pregătește sancțiuni majore împotriva platformei X, deținută de Elon Musk
Problemele financiare continuă pentru Twitter. Vânzările de reclame online au scăzut cu 59%
Scandal mediatic de proporții la Amazon – compania acuzată că vinde informații confidențiale