Klaus Iohannis, reacție pe Facebook în urma violențelor din Piața Victoriei
Președintele României, Klaus Iohannis, condamnă intervenția Jandarmeriei în urma protestelor diasporei din Piața Victoriei și îi cere explicații urgente Ministrului de Interne pentru maniera în care a ales să gestioneze situația din Piața Victoriei.
Într-o democrație autentică este dreptul fiecărui om să protesteze, dar violența nu este acceptabilă, indiferent de opțiunile politice. Condamn ferm intervenția brutală a Jandarmeriei, puternic disproporționată în raport cu manifestările majorității oamenilor din Piața Victoriei. Încercarea de a înfrânge voința oamenilor printr-o reacție violentă a forțelor de ordine este o soluție condamnabilă. Ministrul de Interne trebuie să dea urgent explicații pentru modul în care a gestionat evenimentele din această seară!, a scris Klaus Iohannis pe Facebook.

Articole asemănătoare
Signal vrea să își îmbunătățească serviciul de mesagerie criptată
Una din patru postări de pe TikTok conține dezinformare
Motivul pentru care Apple înregistrează pierderi de miliarde de dolari
Proprietarul ProTV, mogulul ceh de presă Petr Kellner, a murit într-un accident de elicopter
UE reevaluează investigațiile asupra companiilor Big Tech pentru a evita dispute cu Donald Trump