Facebook, nouă scurgere de date. Mii de utilizatori afectați
La câteva luni de la celebrul scandal Cambridge Analytica, în urma căruia Mark Zuckerberg a avut de dat explicații serioase, Facebook are o nouă scurgere de date.
Informația a fost lansată chiar de companie, care a afirmat că o aplicație ar fi colectat datele a peste patru mii de utilizatori și le-ar fi distribuit ulterior unor cercetători şi unor alte companii, conform Digi24.ro.
Aplicația myPersonality este în prezent blocată de către rețeaua de socializare, după ce ar fi refuzat un audit, și se află pe Facebook de dinainte de 2012.

Articole asemănătoare
Analiza vocii indivizilor va avea impact asupra jurnalismului
Uciderea jurnalistei Al Jazeera Shireen Abu Akleh, investigată de organizații independente
Marina americană ar fi fost atacată cibernetic de China
Recomandările Instagram au împins utilizatorii spre dezinformare, conținut anti-vaccinare și postări antisemite
Recomandările redacției: Viitorul inteligenței artificiale, front comun împotriva Big Tech, dezinformarea eșuată de pe Twitter și atacurile cibernetice asupra Ucrainei