„Citiți o carte” ar putea deveni un nou mesaj de interes public
O petiție cere introducerea unui nou mesaj de interes public, care în general avertizează publicul cu privire la diferite obiceiuri sănătoase. Astfel, alături de „evitaţi excesul de zahăr, sare şi grăsimi”, ar putea apărea și mesajul „Pentru o dezvoltare armonioasă, citiţi cel puţin o carte pe lună!”
Inițiativa, care aparține editurii Nemira, dorește să atragă atenția publicului cu privire la importanța lecturilor – mai ales în contextul statisticilor îngrijorătoare din ultima vreme, care arată că foarte puțini români mai citesc.
„Cele mai recente statistici arată că 93,5% dintre români nu cumpără nici măcar o carte pe an. Piaţa de carte din România este una dintre cele mai mici din UE, iar cititul este rareori încurajat”, susțin inițiatorii, conform Paginademedia.ro.
Deocamdată, petiția are doar 700 de semnături, însă procesul este și mai lung: pentru a introduce un nou mesaj în legislația audiovizuală, CNA ar trebui să propună o modificare a Codului de Reglementare în Audiovizual, pe care ulterior să o pună în dezbatere publică.
Până acum, Consiliul Național al Audiovizualului acceptă 10 mesaje de avertizare:
- „Pentru o viaţă sănătoasă, consumaţi zilnic fructe şi legume”;
- „Pentru o viaţă sănătoasă, faceţi mişcare cel puţin 30 de minute în fiecare zi”;
- „Pentru o viaţă sănătoasă, consumaţi zilnic minimum 2 litri de apă”;
- „Pentru o viaţă sănătoasă, respectaţi mesele principale ale zilei”;
- „Pentru sănătatea dumneavoastră evitaţi excesul de sare, zahăr şi grăsimi”;
- „Hrănirea exclusiv la sân a copilului în primele 6 luni este esenţială pentru o viaţă
sănătoasă”; - „Pentru sănătatea emoţională a copilului dumneavoastră petreceţi cât mai mult timp împreună cu el”;
- „Pentru o bună sănătate orală, spălaţi-vă pe dinţi de două ori pe zi”;
- „Consumul de alcool până la vârsta de 18 de ani dăunează grav dezvoltării creierului”;
- „Pentru egalitate de şanse, copiii cu dizabilităţi au dreptul să înveţe în orice şcoală”.

Articole asemănătoare
„Regimul îl foloseşte ca pe un trofeu”. Roman Protasevici, scos într-o conferință de presă de regimul de la Minsk
Genul ca armă a dezinformării rusești: efectele asupra alegerilor prezidențiale din SUA
Israelul a ucis alți doi jurnaliști. Unul dintre ei este fiul șefului biroului Al Jazeera din Gaza
Meta amenință (din nou) că va bloca știrile pe Facebook. De data asta, este vizată Canada
OpenAI este acuzată de încălcarea regulamentului GDPR, în Polonia