Blogger rus foarte critic cu autoritățile, condamnat la șase ani de închisoare
Un blogger rus a fost condamnat miercuri la șase ani de închisoare, pe motiv că este foarte critic cu autoritățile, conform avocatului său.
Bloggerul, pe numele său, Alexander Valov, a criticat de mai multe ori pe blogul său autoritățile din Sochi, oraș din sudul Rusiei. Anul acesta, el a fost acuzat că l-ar fi șantajat pe un oficial, Yuri Napso, pretinzând de la acesta 4.000 de euro pentru a șterge unele postări de pe blog despre o piscină privată, despre care se presupune că a fost construită de oficial pe o plajă municipală de pe Marea Neagră. Valov a negat orice acuzație.
Avocatul lui Valov, Alexander Popkov, a declarat pentru Reuters că va face apel la verdict, despre care a spus că este „crud”.
„Știam că nu vom obține un verdict onest și corect”, a spus Popov. „În tot cazul a existat un subtext politic foarte profund”.
Alexei Navalny, critic al Kremlinului, a scris pe Twitter că Valov „este închis doar din cauza politicii” și că sentința lui pare aspră.
„Șase ani – asta e ceea ce primești pentru o crimă”, a scris Navalny.

Articole asemănătoare
Mitul ”viermilor” din măști, demontat de fizicianul Cristian Presură: „Seamănă cu un fir textil”
Petiție împotriva vaccinului COVID, bazată pe o teorie a conspirației despre avort
„Wednesday” a fost reînnoit pentru sezonul 2 la Netflix
Cum luptă Franța împotriva dezinformării ruse în Africa: cazul crimelor de la mina de aur
Gafă inedită a Jandarmeriei Sălaj: câinele cu identitatea protejată