
Postări ale românilor marcate ca spam. Cum răspunde Facebook
Românii s-au confruntat în urmă cu două zile cu o problemă majoră: postările multor utilizatori din țara noastră au fost marcate ca spam.
Inițial, s-a crezut că a avut loc o raportare în masă din partea altor utilizatori nemulțumiți. Printre cei afectați s-a aflat și Ambasada Suediei din România, care a pierdut postarea cu asasinarea lui Gustav al III-lea, conform Playtech.ro.
Cu toate astea, nu numai românii au fost afectați. Plângeri de acest gen au fost raportate și în țările din Europa de Vest.
La momentul actual, problema a fost remediată și Facebook a răspuns solicitării formulate de Hotnews.ro, în care explică că a existat o defecțiune a sistemului: ”O eroare ne-a afectat astăzi sistemele automatizate, ceea ce a însemnat că unele postări au fost, în mod incorect, marcate ca fiind spam. Am identificat și soluția pe care o vom aplica pentru a rezolva problema. Ne cerem scuze tuturor celor afectați”.
Articole asemănătoare
China a interzis difuzarea BBC după ce Anglia a retras licența unei televiziuni susținute de Beijing
Editiadedimineata: De astăzi se schimbă modul de calcul al ratei de infectare. Cum funcționează
TikTok încearcă să convingă politicienii europeni cu privire la siguranța datelor
India investighează Google pentru presupuse abuzuri în domeniul agregării de știri
Candidata opoziției a părăsit Belarusul, după ce Lukashenko a câștigat un nou mandat. Există suspiciuni că aceasta a fost amenințată