
Două jurnaliste din Algeria, arestate pentru publicarea unui video cu un protest al femeilor
Autoritățile din Algeria au reținut două jurnaliste pentru difuzarea unui videoclip care prezintă femei participând la proteste. Incidentul a avut loc pe 1 iulie 2024.
Jurnalistele au fost identificate ca fiind Leila Benali și Amira Khadra. Acestea lucrau pentru un ziar independent, Scoop Algeria, și erau cunoscute pentru relatările critice a evenimentelor politice și sociale din țara africană.
Ghirous este redactorul-șef al Algerie Scoop, iar Omar este directoarea site-ului.
Videoclipul publicat de cele două lucrătoare media înfățișează mai multe antreprenoare deplângând modul în care guvernul le-a tratat la eveniment organizat de Ministerul Educației și Formării Profesionale.
Potrivit unei declarații a Comitetului Național pentru Eliberarea Deținuților, un grup local de monitorizare, autoritățile susțin că materialul „a constituit incitare și discurs de ură”.
Articole asemănătoare
CNN îi interzice accesul unui invitat, după ce a adresat amenințări rasiste unui comentator musulman
Rusia a invadat Ucraina în dimineața zilei de joi. Au fost raportate explozii în apropierea celor mai mari orașe
Rusia interzice patru videclipuri jurnalistice despre conflictul din Cecenia
„Când doi se ceartă, al treilea…”. Cum se folosește China de propaganda Rusiei
Ce posturi radio au ascultat românii în plină pandemie. Radio România Actualități, lider de piață în Capitală