Un român din Londra, implicat în atacurile cibernetice rusești asupra României
Un român stabilit la Londra a fost reținut de poliția britanică, la cererea României, după ce acesta ar fi suspectat că este implicat în atacurile rusești asupra site-urilor mai multor instituții publice, media și bancare românești.
Anunțul a fost făcut de ministrul de Interne, Lucian Bode, în cadrul unei conferințe de presă cu jurnaliștii. Oficialul a declarat că, după atacuri, autoritățile au început identificarea făptașilor – printre care s-ar fi aflat și un român.
Lucian Bode a mai declarat că persoane i-ar fi ajutat pe hackerii de la Killnet, gruparea care a revendicat atacurile, prin traducerea din rusă în română a „materialelor infracționale”. Românul ar fi ajutat și prin identificarea posibilelor ținte.
„Pe 2 mai, în urma cooperării internaționale, autoritățile din Marea Britanie au efectuat percheziții la reședința cetățeanului român respectiv. Ofițeri din IGPR s-au deplasat la Londra pentru acordarea de sprijin în ancheta autorităților britanice. Cetățeanul respectiv este în custodia autorităților și este audiat”, a mai spus ministrul.

Articole asemănătoare
Twitter asigură companiile de publicitate că planurile lui Elon Musk nu vor spori toxicitatea
Efectele investigației ”Clanul Marelui Alb” a Recorder: două demisii și un posibil dosar la DNA
Redenumirea străzii pe care se află Ambasada Belarusului în România după jurnalistul Protasevici, un semnal sau o bătaie de cap?
Trump dă CNN în judecată. Acuză postul TV de defăimare și cere despăgubiri de 475 de milioane de dolari
Compania JBS, atacată de hackeri săptămâna trecută, a plătit răscumpărare 11 milioane de dolari în Bitcoin