În fosta fabrică de geamuri din Buzău se minează Bitcoin. În SUA, se cumpără vechi centrale electrice în același scop
O firmă ce deține o spălătorie auto într-o hală închiriată de la producătorul de geamuri insolvent Gerom SA din Buzău a atras fonduri europene nerambursabile de aproape 200 de mii de euro prin Programul Operațional Regional. Apoi a cumpărat echipamente IT pentru operațiuni de minare de criptomonede în hala din incinta fostei fabrici buzoiene.
Firma a folosit pentru această activitate intens consumatoare de electricitate instalațiile de alimentare cu energie ale fabricii Gerom. Acestea i-au fost cesionate de administratorii de atunci ai fabricii în 2016, cu un an înainte de intrarea în insolvență a companiei producătoare de sticlă.
Citiți mai multe pe Editiadedimineata.

Articole asemănătoare
Marea Britanie lansează un program de urmărire a influenței maligne din partea Rusiei
Au apărut detalii cu privire la cina de la Casa Albă dintre Donald Trump și șeful Facebook
Publicația Charlie Hebdo, amenințată de Garda Revoluţionară din Iran: „Nu vă jucaţi cu musulmanii”
Revista Time: Trump și Putin – același personaj
Un jurnalist olandez ar putea face închisoare pentru ajutarea unui refugiat afgan