În fosta fabrică de geamuri din Buzău se minează Bitcoin. În SUA, se cumpără vechi centrale electrice în același scop
O firmă ce deține o spălătorie auto într-o hală închiriată de la producătorul de geamuri insolvent Gerom SA din Buzău a atras fonduri europene nerambursabile de aproape 200 de mii de euro prin Programul Operațional Regional. Apoi a cumpărat echipamente IT pentru operațiuni de minare de criptomonede în hala din incinta fostei fabrici buzoiene.
Firma a folosit pentru această activitate intens consumatoare de electricitate instalațiile de alimentare cu energie ale fabricii Gerom. Acestea i-au fost cesionate de administratorii de atunci ai fabricii în 2016, cu un an înainte de intrarea în insolvență a companiei producătoare de sticlă.
Citiți mai multe pe Editiadedimineata.

Articole asemănătoare
Afganistanul a pierdut aproape 60% din jurnaliști după ce talibanii au recâștigat controlul țării
De ce este publicul atras de știrile despre mistere
Rusia cere Twitter să blocheze activitatea unei publicații de opoziție, după ce a amenințat că va închide platforma
Google renunță la angajamentul de a nu crea programe AI pentru arme
Serviciile secrete din Transnistria au reținut o jurnalistă pentru că documenta un protest