Suspecții din cazul uciderii lui Jamal Khashoggi, incluși pe noua listă de sancțiuni a Angliei
Pe noua listă de sancțiuni a Regatului Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord se regăsesc și numele suspecților din cazul jurnalistului Jamal Khashoggi.
După ieșirea din Brexit, britanicii au anunțat că vor pune cap la cap o listă proprie, care să îi vizeze pe “cei cu sânge pe mâini, golanii despoților, slugile dictatorilor”, după cum a afirmat Dominic Raab, secretarul de stat din Ministerul Afacerilor Externe, conform Sky News.
Douăzeci de cetățeni saudiți, care ar fi avut legătură cu asasinarea colaboratorului The Washington Post Jamal Khashoggi, au interdicție de a intra pe teritoriul Angliei.
Printre cei aflați în vizorul Angliei se mai numără și alte persoane acuzate de încălcarea legilor internaționale și ale drepturilor omului, precum cei implicați în uciderea unui avocat care a dezvăluit corupția la nivel extins, sau doi generali de rang înalt din Myanmar, vinovați pentru violentele împotriva populației Rohingya.

Articole asemănătoare
Șapte jurnaliști chinezi sunt încă reținuți pentru raportarea focarului Covid-19, la un an de la izbucnirea epidemiei
Interlopii din Timișoara plănuiau să omoare un jurnalist pentru investigațiile sale
Ce spun sondajele de opinie. Cine a câștigat duelul televizat, Emmanuel Macron sau Marine Le Pen?
Veniturile din reclame ale X vor scădea cu aproape un miliard de dolari, în acest an
Adversarul lui Putin, otrăvit cu cu un agent Novichok, s-a trezit din comă