
O companie controversată de spionaj a creat un software pentru a urmări persoanele infectate cu COVID-19
Compania israeliana de spionaj NSO, acuzată de WhatsApp că ar fi spart profilurile mai multor politicieni și jurnaliști, a inventat o nouă tehnologie care identifică răspândirea virusului COVID-19 folosind datele mobile ale telefoanelor.
Mai multe țări au încercat să studieze datele mobile ale pacienților infectați, pentru a stabili o hartă a îmbolnăvirilor. Printre ele se află China, Israel și Iran, conform independent.com.
Asociația Drepturilor Civile din Israel a emis miercuri o petiție la Curtea de Apel israeliană pentru a opri controversata firmă din a investiga atât telefoanele bolnavilor, cât și a celor care au intrat în contact cu aceștia în ultimele 14 zile.
Programul ar putea identifica locația, mișcările și oamenii care au fost în vecinătatea persoanei infectate mai mult de 15 minute. De asemenea, produsul i-ar permite Guvernului să trimită mesaje indivizilor care ar putea fi infectați.
Momentan, firma se află în discuții cu mai multe tări, iar prototipul este deja existent.
1 Comentariu
Articole asemănătoare
Și anticii aveau fake news-urile lor: bătălia pe care Ramses al II-lea nu a câștigat-o niciodată
Site-ul Sputnik a publicat adrese greșite ale secțiilor de votare din Marea Britanie
Difuzarea imaginilor cu polițiști ar putea deveni ilegală în Franța. Proiectul de lege, denunțat de jurnaliști
Răspândirea virusului Covid-19 poate fi prezisă cu termometre inteligente
Numirea unui nou șef al TVR blochează televiziunea de stat. Personalul și-ar putea primi salariul cu întârziere