
Marcel Vela anunță noi măsuri restrictive: Deplasările între orele 22 și 06, interzise
În decursul serii de sâmbătă, 21 martie, Marcel Vela, împreună cu Raed Arafat și Bogdan Despescu, au anunțat noi măsuri restrictive ce se vor impune pe teritoriul României.
Șeful MAI a început prin a le mulțumi celor implicați în gestionarea situației de criză, ale căror eforturi au dus la limitarea răspândirii comunitare.
Principalele declarații făcute de ministrul de Interne:
- Emiterea ordinului privind operaționalizarea conducerii Poliției Locale de către Poliția Națională
- Cabinetele stomatologice se închid, cu excepția cazurilor de urgență
- Activitatea mall-urilor, suspendată
- Deplasările vor fi interzise în timpul nopții, în intervalul orar 22 – 06, înceoând cu data de 22 martie.
- Conform lui Marcel Vela, în timpul zilei (06-22), ”se recomandă ca circulația persoanelor în afara locuinței/gospodăriei” numai pentru următoarele motive:
-
- deplasarea în interes profesional, inclusiv deplasarea între locuință/gospodărie și locul/locurile de desfășurare a activității profesionale, atunci când activitatea profesională este esențială și nu poate fi amânată sau desfășurată de la distanță;
- deplasarea pentru asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor și animalelor de companie/domestice, precum și bunuri necesare desfășurării activității profesionale;
- deplasarea pentru asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță;
- deplasarea din motive justificate, precum îngrijirea/însoțirea copilului, asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități ori deces al unui membru de familie;
- deplasări scurte, în apropierea locuinței/gospodăriei, legate de activitatea fizică individuală a oamenilor și nevoile animalelor de companie/domestice.
-
Revenim cu detalii
Articole asemănătoare
Veniturile din reclame ale X vor scădea cu aproape un miliard de dolari, în acest an
Prima jurnalistă chineză care a relatat despre Wuhan urmează să fie eliberată din închisoare
Israelul susține că un jurnalist a ținut ostatici pentru Hamas în Gaza
Jurnaliștii TVR, prinși într-un schimb de focuri în timp ce relatau din Ucraina
Cum a arătat prima săptămână de campanie la televizor. Dezbaterile electorale, pe aproape toate posturile