Editiadedimineata: Informații despre 500.000 de pacienți francezi, furate din laboratoare și diseminate online
Un fișier cu 491.840 de rânduri, cu informații despre la fel de mulți pacienți francezi, a apărut luna aceasta în cercuri de hackeri și experți în securitate cibernetică. Pe fiecare rând sunt până la 60 de informații diferite despre aceeași persoană: numărul de securitate socială, data nașterii, grupa de sânge, adresa, numărul de telefon mobil, medicul curant etc. În unele cazuri sunt specificate tratamente medicamentoase sau patologii: „Levothyrox” , „tumoare pe creier” , „HIV pozitiv” sau „pacient surd”.
Aceste aproape 500.000 de rânduri au fost menționate într-o discuție între hackeri, pe un canal turcesc de pe Telegram. Datele nu au fost probabil vândute, ci distribuite gratuit, într-un scandal probabil ce implică o rivalitate între hackeri. Câțiva medici contactați au răspuns și au confirmat veridicitatea datelor. Toți medicii chestionați erau îngrijorați de faptul că aceste informații circulau online, dar această scurgere de date nu este responsabilitatea medicilor. Informațiile nu provin din spitale sau cabinete medicale, ci sunt date medico-administrative privind îngrijirea acordată de laboratoarele de biologie medicală.
Citiți mai multe pe Editiadedimineata.ro.

Articole asemănătoare
Raport britanic: Câteva măsuri pe care Guvernul ar putea să le ia pentru stoparea declinului jurnalismului
Alți doi jurnaliști ruși, arestați pentru „colaborare” cu organizația lui Navalnîi
EXCLUSIV Președinte TNL Diaspora: Această guvernare trebuie să înțeleagă ca așa nu se mai poate
O publicație din Italia, despre mișcarea negaționistă din România: „Cunoscutul site rusesc «Sputnik» este principalul motor”
Ajutorul trimis de România, lăudat într-un alt articol de presa elenă: „Contribuția României este cu adevărat mare și produce senzaţie”