Ce spun specialiștii români în date personale despre identitatea digitală europeană: prea timpurie, insuficient documentată, vulnerabilă
Comisia Europeană a propus cadrul pentru crearea unui sistem de identificare digitală europeană, de care vor putea beneficia toţi cetăţenii europeni, rezidenţii şi companiile din UE. Cu un click pe telefon, cetăţenii europeni îşi vor putea dovedi identitatea şi vor putea partaja documente electronice din portofelele lor de identitate digitală europeană. Ei vor putea accesa servicii online pe baza identificării lor digitale naţionale, care va fi recunoscută în întreaga Europă.
Asociația pentru Tehnologie și Internet (ApTI) atrage atenția că datele personale vor fi stocate tot de către marile companii, precum Apple și Google:
„Dar cum va reuși «Captain Comisia Europeană» să facă asta? Cum va implementa acest portofel digital? Pai va face un app! App spui? Adică o aplicație pe smartfon? Desigur! Cine face smartfoane (sisteme de operare de smartfoane) pe lumea asta? Păi Apple, Google și cam atât, că restul au niște procentaje nanometrice. Așadar, Comisia Europeană ne protejează de Apple și Google făcându-ne să folosim Apple și Google”, scrie ApTI pe Facebook.
Citiți mai multe pe Editiadedimineata.ro.

Articole asemănătoare
„Game of Thrones” vine în august în 4K pe HBO Max. Ce titluri mai sunt prezente în 4K?
CNN se schimbă. Un comediant ar putea fi gazda emisiunii din prime-time
Editiadedimineata: Jocurile video ne pot îmbunătăți sănătatea mintală. Ce s-a descoperit?
TikTok scapă de suspendare în SUA. Administrația Biden pasează responsabilitatea către Donald Trump
Realitatea virtuală ar putea fi „toxică” , este părerea directorului tehnic al Meta