Bill Gates: Dezinformarea, principala problemă cu care se confruntă tinerii de astăzi
Într-un interviu pentru prestigiosul post CNBC, în cadrul programului „Make It”, că a ajuns la concluzia că principala problemă cu care se confruntă generația actuală de tineri este dezinformarea.
„Dezinformarea este cea despre care a trebuit să spun: «OK, am transmis această problemă tinerei generații»”, a spus Gates.
În ciuda faptului că, de-a lungul timpului, miliardarul a fost ținta a tot felul de teorii ale conspirații și dezinformări, o discuție cu fiica sa, Phoebe, despre experiențele sale și ale prietenilor săi l-a făcut pe Gates să realizeze că tinerii se confruntă cu un val de dezinformare masiv.
„Auzind-o pe fiica mea vorbind despre modul în care a fost hărțuită online și despre cum prietenii ei au experimentat asta destul de mult, a adus acest lucru în atenție într-un mod la care nu m-am gândit înainte”, a mai afirmat Bill Gates.
Declarația fondatorului Microsoft vine în contextul în care anul trecut, într-un interviu pentru The Information, Phoebe Gates a vorbit despre ceea ce ea a numit „concepțiile greșite și teoriile conspirației” despre familia ei, dar și despre comentariile rasiste publicate online despre unul dintre foștii ei iubiți.
Într-o proiecție în avanpremieră a unei serii marca Netflix despre Bill Gates, există o scenă în care miliardarul îi spune fiicei sale că se simte rău că nu are o soluție pentru a încetini răspândirea dezinformării.

Articole asemănătoare
„Gaslighting”, desemnat cuvântul anului 2022. Cum este folosit în contextul dezinformării
Stalin rămâne cea mai notabilă figură din istorie pentru ruși, în timp ce Putin pierde din popularitate
Facebook nu vrea să-i notifice pe cei 533 de milioane de utilizatori ale căror date au fost expuse online
Rocada Georgescu-Simion pentru prezidențiale, în atenția presei internaționale
Twitter plănuiește să introducă plata pentru bifa de verificare