
Aproximativ 6,8 milioane de utilizatori ai Facebook ar fi fost afectați de o eroare de o securitate
După scandalul Cambridge Analytica, cel mai mare în care Facebook a fost implicat (dar nu singurul), un număr impresionant de utilizatori ai platformei au avut iar de suferit.
Compania condusă de Mark Zuckerberg a anunțat că a depistat și remediat o eroare care a dus la expunerea fotografiilor private a aproximativ 6,8 milioane de utilizatori, conform Reuters.
Bug-ul respectiv a funcționat pe o perioadă de 12 zile, începând cu 13 septembrie și până pe 25 aceeași lună, când angajații au eliminat eroarea. Facebook estimează că 1.500 de aplicații au avut acces la pozele persoanelor afectate.
Gigantul american și-a cerut scuze public pe blog pentru situație și a susținut că va trimite notificări tuturor celor care riscă să le fie expuse fotografiile.
Articole asemănătoare
RSF cere CPI să investigheze mai multe crime de război israeliene împotriva jurnaliștilor din Gaza
Care e faza cu închiderea de 12 ore a TikTok în SUA
Marele Firewall chinezesc devine tot mai dur. China vrea să cenzureze comentariile online
Radio Free Asia părăsește Hong Kong de teama noii legi privind securitatea națională
Google anunță un nou sistem care va înlocui cookie-urile terțe care urmăresc activitatea pe web