Cât de mult ne pasă despre datele noastre de pe internet
Deși numărul de scandaluri ce au scos la iveală folosirea ilegală a datelor cu caracter personal continuă să crească, se pare că interesul general nu este pe atât de ridicat. Cel puțin așa cum ar fi de așteptat.
Acestu lucru reiese dintr-un nou studiu, realizat de Kaspersky Lab, despre securitatea cibernetică. Conform Playtech, experții au descoperit că sentimentul privind intimitatea pe internet nu este unul optimist.
De fapt, 56% dintre respondenți consideră că dreptul la intimitatea din mediul online este imposibilă. Ba chiar există un număr consistent de persoane care ar acorda acces la datele cu caracter personal fie în schimbul unor foloase materiale (39%), fie pentru a primi ceva gratuit (18%).
Totuși, persoanele ce au participat la studiu au arătat temeri. Protejarea dispozitivelor cu o parolă este o practică întâlnită la 62% de persoane, în timp ce 24% din respondenți își acoperă camera web.

Articole asemănătoare
Marea Britanie suspectează că trei mercenari est-europeni ar fi atacat un jurnalist iranian
Editiadedimineata: Facebook Dating se lansează în România
Teoriile conspiraționiste despre traficul de copii au isterizat internetul: despre ambulanța neagră, Pizzagate și QAnon
Meta a creat un supercomputer AI care să ajute la dezvoltarea metaverse-ului
Utilizatorii Facebook vor putea asculta muzica de pe Spotify direct din aplicație