Viralul zilei: Guvernul României a ”mutat” Câmpia Libertății de la Blaj la Alba-Iulia
Ziua Imnului Național a venit cu o nouă gafă din parte șefei Executivului, Viorica Dăncilă, care a ”mutat” Câmpia Libertății de la Blaj la Alba-Iulia.
Greșeala s-a regăsit într-un mesaj oficial publicat pe site-ul Guvernului, semnat de prim-ministrul României. Imnul, se arată în text, „i-a mobilizat pe cei care, la 1 decembrie 1918, s-au adunat pe Câmpia Libertății de la Alba-Iulia”, dar, de fapt, evenimentul a avut loc pe Câmpul lui Horea din Alba Iulia, în timp ce Câmpia Libertății se afla la Blaj, fiind legată de momentul 1848, când s-a strigat „Noi vrem să ne unim cu țara”, conform Ziare.com.
Ulterior, mesajul a fost modificat – precizarea despre Câmpia Libertății fiind scoasă.
https://www.youtube.com/watch?v=CeY7SDp7hLw

Articole asemănătoare
WhatsApp încearcă să combată știrile false printr-o nouă funcție
Semnalul tras de Code4Romania, în seara alegerilor: „Autoritățile au făcut un pas în spate în asigurarea transparenței”
Conversațiile interne ale AP arată că jurnalistul concediat nu ar fi fost singurul de vină
Poate social media să dea dependență?
Mogulul de presă Rupert Murdoch acuză Google și Facebook că încearcă să „reducă la tăcere vocile conservatoare”