Orban, despre speculațiile privind închiderea Bucureștiului: ”A fost un fake news grosolan”
În cadrul unei conferințe de presă transmise de la Vila Lac, acolo unde se află îi izolare, Ludovic Orban i-a liniștit pe locuitorii Capitalei.
Întrebat de către un jurnalist dacă se va închide Municipiul București, premierul a dat asigurări că o astfel de măsură radicală nu a fost discutată în cadrul Comitetului pentru Situații de Urgență.
Mai mult decât atât, liderul Partidului Național Liberal a criticat distribuirea unei astfel de știri, pe care o numește a fi ”un fake news grosolan”.
”Nu s-a discutat niciodată închiderea Bucureștiului. A fost un fake news grosolan, lansat cu premeditare”, a spus premierul Ludovic Orban, duminică seara.
Amintim faptul că, în ultima vreme, pe social media au circulat speculații privind adoptarea unor măsuri extreme, cum ar fi intrarea în carantină a Capitalei. În acest context, mai mulți reprezentanți ai statului și ai administrației locale au dat asigurări că o astfel de hotărâre nu este necesară.

Articole asemănătoare
Grecia a aprobat un proiect de lege care prevede sancțiuni mai dure pentru fake news
Un agregator online de știri a suferit o scurgere de date. Informațiile utilizatorilor, vulnerabile
Cazul Khashoggi: Trump s-ar fi lăudat că l-a scăpat pe Prințul Arabiei Saudite de Congres
Un jurnalist din Hong Kong face închisoare pentru comportament turbulent
Demers inedit – declarația internațională pentru combaterea dezinformării și apărarea democrației