
Facebook nu vrea să-i notifice pe cei 533 de milioane de utilizatori ale căror date au fost expuse online
La aproape o săptămână de când a ieșit la iveală că datele persoanele a 533 de milioane de utilizatori au fost expuse online, Facebook afirmă că nu dorește să-i notifice pe cei afectați.
Miercuri, un purtător de cuvânt al companiei americane a afirmat că utilizatorii în cauză nu vor fi notificați, adăugând că nu crede că încă se cunosc toți userii care ar trebui avertizați, conform The Guardian.
Mai mult decât atât, reprezentantul gigantului tehnologic a spus că Facebook a luat în calcul și faptul că utilizatorii nu ar putea rezolva problema și că datele piratate erau disponibile publicului.
Însă și mai grav de atât este că, prin declarația de la mijlocul săptămânii, compania încearcă să minimizeze gravitatea situației, afirmând că informațiile accesate nu conțineau detalii financiare, despre sănătate sau parole.
Totuși, printre datele expuse se numără numărul de telefon, una dintre informațiile persoanele care nu se schimbă foarte des și care poate fi folosită pentru numeroase fraude.
Articole asemănătoare
Comediana Magda Mihăilă l-a făcut pe Seinfeld să râdă, în emisiunea lui Jimmy Fallon
Fosta șefă interimară a TVR a primit un alt post important în instituție: cel de producător general
OpenAI va oferi Institutului de siguranță AI din SUA acces prioritar la următorul său model
Rezultatele ultimului Eurobarometru: câți români sunt conștienți de problema știrilor false
După Meta, acum și Google anunță blocarea știrilor pentru utilizatorii din Canada