Cazul Khashoggi: Arabia Saudită susține că ucigașii jurnalistului au ajuns în fața legii
La cinci luni de la asasinarea columnistului Jamal Khashoggi în interiorul consulatului saudit din Istanbul, Arabia Saudită susține că asasinii ar fi fost aduși în fața justiției.
Cu toate astea, comunitatea internațională a ridicat mai multe semne de întrebare asupra credibilității Arabiei Saudite în această anchetă, în contextul în care există câteva dovezi că asasinatul ar fi fost unul politic. Implicat ar putea fi chiar prințul moștenitor Mohammed bin Salman – care ar fi spus că dacă Khashoggi nu se întoarce pe teritoriu saudit (de bunăvoie sau cu forța), se va duce după el ”cu un glonț”.
Declarațiile autorităților saudite privind judecarea ucigașilor au stârnit suspiciuni întrucât Arabia Saudită nu dorește să comunice identitățile făptașilor sau măcare ce pedepse au primit, însă insistă că aceștia nu au fost supuși torturilor, confrom Dailymail.co.uk.
Asasinii, conform spuselor Bandar bin Mohammed Al-Aiban, șeful comisiei Regatului pentru drepturile omului, au participat până în prezent la trei înfățisări, însoțiți de avocați.
„Prin urmare, ceea ce este transmis de anumite mijloace de informare în masă cu privire la necesitatea internaționalizării unora dintre aceste chestiuni este ceva ce nu acceptăm, pentru că astfel de cereri reprezintă o ingerință în treburile noastre interne și în sistemul nostru juridic intern”, a declarat Al-Aiban.
Totodată, Arabia Saudită a descriis omorul ca fiind o „crimă ciudată” și „un accident nefericit”.

Articole asemănătoare
Fostul procuror DNA Alina Stoica a pierdut definitiv al doilea proces cu presa
Google renunță la angajamentul de a nu crea programe AI pentru arme
O eroare a serverului ar fi cauzat scurgerea masivă de date a Twitch
Elon Musk s-a răzgândit: pagina ”For You” nu va mai afișa doar abonații Twitter Blue
Meta va permite creatorilor de conținut să câștige bani pentru clipurile cu muzică licențiată