Carte vs e-book: un nou studiu arată că citirea textelor tipărite îmbunătățește înțelegerea acestora
Ziarele tipărite sunt pe cale de dispariție și este doar o chestiune de timp până când nu vom mai putea ține un ziar în mână. Fie din rațiuni economice sau ecologice. Mulți se tem că aceeași soartă o vor avea și cărțile tipărite, scrie Ediția de Dimineață.
Un studiu dat publicității recent ne îndeamnă să fim precauți la luarea unei astfel de decizii.
Cercetătorii de la Universitatea din Valencia au analizat peste douăsprezece studii privind înțelegerea lecturii, publicate între 2000 și 2022, în care au fost evaluați aproape 470.000 de participanți.
Constatările lor sugerează că citirea materialelor tipărite pe o perioadă lungă de timp ar putea stimula abilitățile de înțelegere de șase până la opt ori mai mult decât o face lectura digitală.
CITIȚI MAI MULTE AICI.

Articole asemănătoare
Fearmongering, tehnica de manipulare prin inducerea fricii – o monedă cu două fețe în criza din Ucraina
Aplicațiile de supraveghere a examenelor online pot da rateuri
Satya Nadella avertizează că monopulul Google va afecta viitoarele motoare de căutare AI
Telegram și Signal câștigă utilizatori datorită noii politici de confidențialitate a WhatsApp
Conturile false, mai greu de detectat. Boții s-au adaptat discursului uman