
Manipularea adevărului: inundațiile și negarea schimbărilor climatice
România s-a confruntat cu o serie de inundații severe, după o vară secetoasă și extraordinar de caldă. Din nefericire, fenomenele extreme nu mai sunt cazuri izolate, ci evenimente tot mai dese cauzate de schimbările climatice. Unele voci, însă, continuă să spună că astfel de fenomene sunt normale sau, pur și simplu, nu cred în severitatea lor.
După inundațiile din Galați și toate greutățile pe care localnicii au trebuit să le îndure, reacția unor oameni la aceste știri a fost fie de minimizare a dezastrului, fie acuzatoare la adresa presei.
Aflați mai multe despre dezinformările privind schimbările climatice și de ce ele sunt periculoase urmărind episodul din această săptămână al Pastilei de (DEZ)informare, o emisiune realizată de Editiadedimineata.ro, în colaborare cu Mediastandard.ro:
Articole asemănătoare
PASTILA DE (DEZ)INFORMARE: Harm Reduction – măsurile care salvează vieți în consumul de droguri
Minciuna online capătă noi forme: după știrile false, acum avem fenomenul pseudo-reclamelor
Desensibilizarea publicului la pericol. Situația epidemiologică de azi e simptomul infobezității
Statul măsoară ”din ochi” site-urile pe care le închide, în lipsa unor reglementări
Efectul secundar al COVID-19 în România: ura publicului. De ce au fost jignite vedetele care au avut noul coronavirus